Podpora při rozhodnutí

17.01.2020

Stojíte před důležitým životním rozhodnutím a potřebujete to probrat s někým nezaujatým? Nebudu Vám dávat žádné rady, co si máte vybrat. V této chvíli je nejužitečnější podívat se na své rozhodování z více možných úhlů pohledu. A zapřemýšlet nad dalšími variantami vývoje.

Důvod, proč se často nemůžeme rozhoupat k rozhodnutí, bývá takový, že naše mysl donekonečna omílá pro a proti. Znáte výčet důvodů, proč zůstat v práci, kterou máte, a znáte také důvody, proč byste raději odešli. Přesto se nemůžete pohnout z místa. Vaše racionální část je v koncích, protože nedokáže najít argument, který by status quo zlomil, a donutil vás k akci.

Během naší komunikace a provázení procesem rozhodování se postarám o několik věcí.

1, Zrevidujeme varianty - opravdu jde o rozhodování buď anebo? Můžete se zamyslet nad tím, zda se nevynořuje nějaká další cesta, která vás doposud nenapadla...

2, Nabídnu vám techniky vedoucí k tvorbě rozhodnutí, jako jsou například karteziánské kvadranty, představa preferované budoucnosti a další...

3, Kromě racionálních argumentů vás nechám zapojit i emoce. Opravdu jde jen o výdělek či dojezdovou vzdálenost, pokud se rozhodujete ohledně dvou nabídek zaměstnání? Nebo stojí za to jít i trochu hlouběji do sebe... Jakým dojmem na vás zapůsobil budoucí šéf? Jak jste se cítili na pracovišti? Co vám říká vaše intuice ohledně nároků, které na vás tam či onde budou mít? Která z nabízených pracovních pozic vám ve vaší představě přilévá více energie do žil?

4, Pokud stále ještě váháte ... co vám přináší ono ne-rozhodnutí? Co tím získáváte? I tohle je vhodné si připustit, když své rozhodnutí odkládáte. Co nejhoršího se může stát, když žádné rozhodnutí neuděláte?

5, Jako psycholog a profesionál s dvacetiletou praxí Vás provedu procesem rozhodnutí bez toho, aniž bych vám doporučovala, co si máte vybrat. Dokonce ani když se mě zeptáte, co bych na všem místě udělala já, tak vám to neřeknu. Proč? Já mám zodpovědnost za provázení procesem rozhodování a vy za výsledek. Jako lidé jsme každý jedinečný ve svých preferencích, životním stylu, unikátní i v tom, co kdo považuje v životě za důležité. Takže proto.

Co mohu zaručit, je to, že až dospějete k rozhodnutí, budete jistí, že jste udělali vše s plnou zodpovědností a nejlépe, jak jste dovedli.

.