Zvládání konfliktů

13.02.2020

Konflikty má asi málokdo rád a většina z nás by se jim nejraději vyhnula. Ne vždy je to však možné. Díky psychologickému poradenství se na konflikty s nejbližšími můžete podívat jako na příležitost k růstu. Vztahy, které konflikt unesou, se vyvíjejí a sílí. Vztahy, které nechávají konflikt bublat pod povrchem, umírají na neupřímnost.

Možná jste nad tím takto ještě nepřemýšleli, ale zvládání konfliktů je dovednost, která se dá naučit. Obvykle se tomu nemůže naučit člověk, který věří jen své vlastní verzi reality a sveřepě na ní trvá. Pokud si tedy chcete potvrdit, že váš názor na druhého je ten správný, nemá smysl využívat služeb psychologa.

Máte-li však ke vztahovému konfliktu takový postoj, že to je skvělá příležitost dozvědět se něco o sobě a posunout se ve svých dovednostech o kousek dál, bude pro vás naše spolupráce přínosná. V pozadí konfliktu se totiž často skrývá problém střetu různých hodnot (práce versus zábava, zdraví versus klid, kariéra versus rodina atd.) Už jen pouhé uvědomění, o jde mi a o co jde tomu druhému, pomáhá obrousit hrany.

Konflikty jsou samozřejmě spojeny také se zvládáním hněvu. Psychoterapie pomáhá uvědomit si spouštěče, které někdy zůstávají nepovšimnuty. O co méně si jich všímáme, o to větší výbuch pak způsobí. Během rozhovoru s psychologem přijdete na to, jak lze rozpoznat vztek už v samém zárodku a co se dá dělat ještě předtím, než to člověku úplně přeroste přes hlavu. S každým dalším konfliktem se tak naučíte lépe rozumět sami sebe a ovládat své emoce a jednání. 

Tím, že se zaměříte na sebe a na svou dovednost konflikt zvládnout, automaticky ovlivníte i protistranu. Primárně nemá cenu snažit se změnit druhého. Svou energii investujte raději tam, kde máte vysokou sféru svého vlivu - do sebe. Vy jste tím jediným, kdo změnu k lepšímu může udělat. Změna v tom, co říkáte a jak jednáte, bude mít jednoznačný dopad i na druhého, se kterým jste ve sporu.